Moterys medžiojančios elnius

2017-01-09
Moterys medžiojančios elnius

Nors medžioklė istoriškai laikoma vyrų užsiėmimu, tačiau istorijos šaltiniuose medžiotojos pasirodo greta vyrų bemaž tuo pačiu metu, medžioklės pomėgio jos neatsisakė ir iki šių laikų, - rašoma pirmajame 2017-ųjų metų „Medžiotojo ir meškeriotojo" numeryje. Dauguma medžioklės deivių indoeuropietiškoje tradicijoje - moteriškos giminės. Ne išimtis ir Lietuva, kuri turi bent dvi medžioklės deives - Žvorūnų ir Medeiną. O paskutinį 2016 m. mėnesį Lietuvoje surengtos bent dvi pirmosios medžioklės, kuriose dalyvavo tik moterys - viena jų vyko Kelmės r. Raudgirio miškuose, kita - Molėtų r. Labanoro giroje.

 

Gruodžio pradžioje Kelmės rajono Raudgirio medžiotojų būrelio kolektyvas organizavo bene pirmąją medžioklę su varovais Lietuvoje tik moterims. Nors oras medžiotojas sutiko nesvetingai, siautė dargana, tačiau moterys, nepabūgusios lietaus ir nešinos medžiokliniais ginklais, atvyko į tik joms skirtą medžioklę. Kelios iš jų, sukorusios net po kelis šimtus kilometrų.
Moteris medžioklėje - vis dar retas reiškinys: vos 1,48 % visų Lietuvos medžiotojų. Tačiau Raudgirio medžiotojų būrelyje medžioja net 4 moterys, o iš viso Kelmės rajone jų - 12. „Todėl mūsų būrelio moterys seniai reikalavo medžioklės, skirtos tik moterims", - sakė būrelio pirmininkas Algirdas Šimulis.

 

Medžioklėje dalyvavusi Kelmės rajono Garbės medžiotoja Virginija Grėbliauskienė medžiotoja jau 38 metai. Dalindamasi prisiminimais ji pasakojo, kad pradėjusi medžioti ji buvo viena iš pirmųjų moterų medžiotojų Lietuvoje. Patyrusi medžiotoja tikėjosi, kad moterų medžioklėje daugės.

Kita medžioklė tik moterims vyko po savaitės, gruodžio 17 d., Molėtų rajone, medžiotojų klubo „Poviliškiai" medžioklės plotuose. Į medžioklę susirinko 13 damų iš įvairių Lietuvos kampelių - Vilniaus, Kauno, Ukmergės, Šilutės, Radviliškio ir Kelmės. Be damų šioje medžioklėje dalyvavo Vilniaus medžioklinių ragų orkestro vyrai, kuriems buvo skirtos varovų pareigos.

Pasak medžioklėje dalyvavusios kaunietės gamtininkės dr. Gintarės Sabalinkienės, įspūdingus Labanoro regioninio parko miškus dar labiau puošė gausiai iškritusio sniego pusnys ir šerkšnas medžių lajose, kuris laikėsi visą dieną. Nepaprasto grožio gamta, skambančių medžioklinių ragų orkestro ragų akordai ir moterų juokas sukūrė ypatingą šventinę medžioklės nuotaiką.

 

Medžiojančios moterys bendrauja, rengia bendras medžiokles daugelyje šalių. G. Sabalinkienė spalio mėn., pakviesta Estijos moterų medžiotojų klubo, buvo išvykusi į medžioklę Estijoje, kur dalyvavo bent 55 moterys. Dauguma jų - vietinės, tačiau sambūris turėjo tarptautinių akcentų, nes dalyvavo viešnios iš Latvijos, Islandijos, Bulgarijos, Italijos, Naujosios Zelandijos ir Lietuvos. 
„Mūsų šalyje moterų medžiotojų klubo kol kas nėra, tačiau aktyvių ir iniciatyvių medžiojančių moterų nuolat daugėja. Todėl reikia tikėtis, kad jos netruks susiburs į vieną organizaciją ir imsis įvairių veiklų, kurios įsilies į medžiotojų ir visuomenės bendravimo kontekstą bei suteiks naujų spalvų medžiotojų įvaizdžiui visuomenėje", - mano medžiotoja.

 

Moterų medžiotojų nuolatinė darbo grupė „Artemis club" (Artemidės, senovės graikų medžioklės deivės, klubas) veikia Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos (CIC) sudėtyje. Klubo prezidentė - Sona Supekova iš Slovakijos. CIC generalinių asamblėjų metu, klubo narės turi savo darbotvarkę, sprendžia moterims medžiotojams Europoje bendras ir aktualias problemas. „Artemis club" įkurtas 2011 m. - tai laikytina moterų medžiotojų būrimosi Europoje pradžia. Šiuo metu analogiški moterų medžiotojų klubai veikia jau daugelyje Europos šalių nacionalinių medžiotojų organizacijų sudėtyje.

 

Moterų medžiotojų temą plėtojamą „Medžiotojo ir meškeriotojo" žurnale papuošė dar viena akcentas - tauriųjų elnių kova dėl įtakos tarp gentainių ir giminės pratęsimo. Fotografui Raimondui Ginkui pavyko pagauti nuostabių akimirkų Žagarės regioninio parko miškuose. Tai vaizdai, dėl kurių daugelis ir traukiame į miškus. Moterys - ne išimtis, elnius jos irgi medžioja. Aistringas mūsų istorines asmenybes, medžiotojas Barborą Radvilaitę, Emiliją Pliaterytę keičia naujoji šiuolaikinių moterų karta.
Artūras Mankevičius, žurnalo „Medžiotojas ir meškeriotojas" vyriausiasis redaktorius, tel. 8 606 04881,e. paštas mmredakcija@gmail.com