Iš miško grįžta pilnomis pintinėmis: kur šiuo metu dygsta grybai?

2016-06-16

Iš miško grįžta pilnomis pintinėmis: kur šiuo metu dygsta grybai? 

Grybautojai iš miško šiuo metu grįžta tikrai ne tuščiomis pintinėmis. Socialiniame tinkle „Facebook" plinta grybautojų sėkmės istorijos ir surastų grybų nuotraukos. GRYNAS.lt klausia specialistų, kokie grybai šiuo metu dygsta ir kur jų ieškoti.

Grybautojai jau renka grybus

Grybautojas Andrius feisbuke giriasi Žemaitijos miškuose radęs 20 raudonviršių ir dar tiek pat lepšių. Jis tikina, kad tiek grybų pririnko per ganėtinai trumpą laiką.

O štai Angelė Šiluvos miškuose pririnko litrą voveraičių ir penkis baravykus. Moteris sakė, kad grybus rinko jai nuo seno žinomose vietose.

„Šiandien ir mes pasigrybavome pirmai vakarienei. Radom 4 raudonikius ir keletą lepšiukų. Kartu ir žemuogiavome, ir gėles bei įvairias žoleles rinkome, ir fotosesiją darėme. Ankstyvųjų grybų sezonas atidarytas. Linkiu visiems grybingo sezono", - feisbuke rašė grybautoja.

Kita grybautoja didžiavosi radusi 29 baravykus lapuočių miške.

Patarė, į kokius miškus eiti

Kad šiuo metu jau galima prisirinkti grybų, patvirtino ir Gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos mokslo darbuotojas Jonas Kasparavičius. Mikologas GRYNAS.lt įvardijo, kokie grybai šiuo metu dygsta: „Šiuo metu galima rasti gana įvairių rūšių grybų. Pradedant vėlyvo pavasario rūšimis, tokiomis kaip pavasarinė balteklė (tuose rajonuose, kur ji auga) ir baigiant ar tęsiant vasaros pradžioje augančiais grybais. Tai yra keleto rūšių raudonviršiai, lepšės, kazlėkai. Galima tikėtis rasti ir tikrinių, o taip pat ir kai kurių kitų rūšių baravykų, aksombaravykių. Pradeda dygti ir augti voveraitės. Ne visur, negausiai. Kadangi jos auga gana lėtai."

J. Kasparavičius pažymėjo, kad kai kurie grybautojai nežino arba specialiai nesilaiko taisyklių, kurios reglamentuoja, kokio dydžio voveraites galima rinkti. Prieš einant į mišką reikia žinoti, kad draudžiama rinkti voveraites, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis negu 1,0 cm.

„Norėčiau priminti apie sveiko proto naudą, grybavimo taisykles ir atsakomybę už paklotės ir samanų draskymą", - į grybautojus kreipėsi mikologas.

Kur šiuo metu didžiausia tikimybė rasti grybų? J. Kasparavičius sako, kad jei kalbėtume apie pačias populiariausias grybų rūšis, tai vasaros pradžioje geriausia jų ieškoti Pietų ir Pietryčių Lietuvoje.

Pasidomėjus, kokio tipo miškuose šiuo metu geriausia grybauti, mikologas aiškino, kad ankstyvą pavasarį pirmieji grybai pasirodo spygliuočių miškuose. O vasaros pradžioje situacija pasikeičia.

„Jeigu kalbėsime apie vėlyvo pavasario ir vasaros pradžios grybus, tai situacija bus kiek kitokia. Beveik kiekvienais metais sąlygos grybams augti pavasarį ir vasaros pradžioje būna ne idealios. Vis ko nors trūksta. Dažniausiai trūksta šilumos, o keletą pastarųjų metų - drėgmės. Dėl to dažnai būna svarbiau, kur ir kiek palijo, o ne kokio tipo miškas ten auga. Iki šiol tai dažniau buvo spygliuočių miškai su lapuočių - beržų, drebulių, ąžuolų - priemaiša. Kiek rečiau gryni spygliuočių ar lapuočių miškai. Bet tik tuo atveju, jeigu kalbame apie populiarias ar pakankamai gausias rūšis", - sakė J. Kasparavičius.